2. turnus 1999

Cesta kolem světa (Expedice “Chobotov 99”)

        V sobotu 17.7. 1999 dorazilo na TZ v Předboři 40 dítek a 14 “dospěláků”, aby hned po “vyhnání” 1. turnusu začali uskutečňovat své představy o senzačních 3 týdnech prázdnin. Hned druhý den se ale ukázalo, že hry typu “Kolo kolo mlýnský” a “Spadla lžička do kafíčka” naše očekávání rozhodně nenaplňují. Všichni si představovali něco poněkud dobrodružnějšího. Nastala kratší, leč dosti ostrá (samozřejmě plánovaná) hádka a padlo několik návrhů, co s tím dělat. Nakonec byl velkou většinou vybrán jeden z nich, kupodivu ten, jehož realizace byla jako jediná připravena. Rozhodli jsme se vydat se na cestu kolem světa. A protože času nebylo nazbyt (za 20 dní to nezvládnul ani Willy Fog), vyrazili jsme hned.

    Po první noci pod širým nebem bylo jasné, že jsme přece jen trochu podcenili přípravu vybavení na cestu. Vrátit jsme se už ale nemohli. Vydali jsme se tedy do nejbližšího města a měli jsme štěstí. Po jakési minulé výpravě zde zbylo 50 “pojízdných karavanů” a velký “jídelní vůz”. K našemu velkému překvapení jsme našli v karavanech spoustu oblečení, které na každého z nás padlo skoro jak naše vlastní – náhodička. Další cestování tak bylo mnohem příjemnější.

    Každá z našich 4 výpraviček si nabatikovala trička svou barvou, aby se poznalo, Hotel RYCCkdo je kdo, a pod vedením svých výpravčích (dospěláci), vodičů a polovodičů (děti) se všichni scházeli na pravidelných srazech, aby si popovídali o tom, co je už na cestě potkalo a poradili se co dál. Aby pro nás bylo putování snadnější a abychom lépe zvládali překážky, které před každého cesťáka i cesťačku staví příroda i místní domorodé obyvatelstvo, snažili se všichni získat co nejvíce “DOCESek” (dovedností cestovatele). Šťastlivec, kterému se podařilo získat všech šest, se mohl těšit ze 24hodinového pobytu v hotelu RYCC se všemi komfortními službami (Albert, hotelové TAXI, snídaně do postele, koupele, masáže …).

    Na naší cestě jsme prošli všemi kontinenty a všude nás čekalo něco zajímavého.

    V Evropě jsme navštívili tradiční turistické atrakce: bludiště (jeden z místních domorodců ho bohužel zničil dříve než jsme jím mohli projít), lanovka, rozhledna (jen díky jí jsme našli plachtárnu a získali plachtu potřebnou pro přeplouvání moří a oceánů na celé naší cestě), ve Španělsku pak tradiční korida.

    V Africe jsme si nemohli nechat ujít safari ani regatu podél pobřeží. Předvedla nám ale taky své stinné stránky – museli jsme bojovat s maláriíí a v noci nás dost děsilo jihoafrické strašidlo Tykološ. Náročný přechod pouští, kde byly naše výpravičky neustále přepadávány beduíny, zdeptal i ty nejotrlejší . Pořádně jsme se však nakapsovali v diamantových dolech, což dost pomohlo kasičce naší expedice.

    Po příjezdu do Asie jsme se shodli na tom, že tak velkou zemi nestihneme všichni projít. Příjezd vláčku na Nepálsko-Amurskou magistráluRozdělili jsme se. Každá výpravička vyrazila jiným směrem a po návratu vyprávěla ostatním, co viděla a zažila. Máme odtud ale i spoustu společných zážitků. Pomáhali jsme uprchlíkům dostat se do uprchlického tábora, postavili jsme Nepálsko-Amurskou magistrálu, řešili hádanky v tibetském klášteře.

    V Austrálii nás dost zaskočil časový posun a na vlastní kůži jsme si vyzkoušeli jak vypadá pravý australský den. Vstávali jsme v 0:30 SELČ. Australské domorodé slavnostiHned po snídani začala “Slavnost tisíce světel”, pak australské bojové cvičení zvané “Pláč v buši”. Po obědě (kolem 3:00 SELČ) evakuace klokaních mláďat hořící buší a lov australských světlušek. Kolem 5:30 SELČ (právě začínalo svítat) jsme zkonstatovali, že už se stmívá a bude tedy nejlepší jít spát. Druhý den jsme se ještě přestrojeni do domorodých oblečků (převážně rákosových) zúčastnili místních slavností, nalovili nějakou tu australskou zvířenu a pak už zamířili k jihoamerickým břehům.

    Jaké bylo naše zděšení, když jsme se ráno probudili v Antarktidě snad není třeba popisovat. Zima byla opravdu příšerná. Když jsme přestali nadávat na kormidelníka, vyrobili jsme si sněžnice a každá výpravička se snažila postavit iglů co nejblíž k jižnímu pólu. Některým trvalo dost dlouho, než přišli na to, že jižní pól bude nejspíš jižním směrem, ale nakonec se vše podařilo.

    Cestou k Jižní Americe jsme nemohli vynechat Velikonoční ostrovy, kde kluci překvapivě pletli pomlázky a holky barvily vajíčka.

    V Jižní Americe nás čekalo hledání starého inckého chrámu, fotbalový turnaj a bohužel také drogy. Inu svět už je takový. (Ty naše měly samozřejmě jen podobu kartiček.) Dle místního zvyku bylo vedení expedice na 24 hodin předáno mladším a nutno uznat, že jim to šlo víc než dobře.

    V Severní Americe jsme pomohli lapit a dostat před soud tři hledané zločince. Vlastně jen dva, ten třetí byl nakonec pro nedostatek důkazů osvobozen. Taky jsme to pořádně roztočili ve světoznámé herně Wall Vegas.

Jedna z našich "běžných" večeří   Při “Velké finální” pomohly jednotlivým výpravičkám zkušenosti nasbírané cestou získat pěkné sumičky v měnách jednotlivých světadílů. Ty pak bylo nutné směnit za jednotnou světovou měnu – “Kontinento”. Každý si pak nakoupil podle svého výběru poukázky do supermarketu, ze kterého si všichni odnesli spoustu pěkných věcí a dobrot.

    Po návratu do Evropy jsme ještě stihli zimní olympiádu v Alpách.

    Celou naší cestu jsme pečlivě zakreslovali do mapy a podle toho, jak byla která výpravička úspěšná, mohla vybarvit a pojmenovat určitý počet “zeměpisných událostí”. Hned na začátku cesty se mezi sebou vsadily, která toho pojmenuje nejvíc. Každá z nich navrhla jeden úkol. Vítěz z nich na konci vybral ten, který musí poslední splnit. Tak jsme měli možnost spatřit pětiminutové břišní tance s vlastním rytmickým doprovodem.

    Co říct nakonec?

    Myslím, že cesta se nám dost vydařila. Všude jsme měli nádherné počasí, užili jsme spoustu legrace a snad se i něco nového naučili. Ale 3 týdny utečou a nám nezbývá, než se vrátit domů k maminkám a tatínkům a doufat, že příští rok spolu zase někam vyrazíme. A možná to ani nemusí být kolem světa.

Jenky

á to ani nemusí být kolem světa.

Jenky